Pożyczki pozabankowe – szybkie pieniądze dla każdego

Pożyczki pozabankowe są droższe od pożyczek bankowych, ale cieszą się ogromną popularnością. Jest to spowodowane przede wszystkim niewielką ilością formalności, szybko podejmowana decyzją oraz natychmiastową wręcz dostępnością pieniędzy dla pożyczkobiorcy. Te cechy uzasadniają znacznie wyższe koszty tego typu pożyczek.


Mniejsza ilość formalności spowodowana jest tym, że dla kwot niewielkich, pożyczka nie wymaga formy pisemnej i nie musi być realizowana w formie bezgotówkowej. Kredyt natomiast zawsze jest udzielany poprzez przelew (a więc w formie bezgotówkowej), a umowa kredytowa musi być sporządzona na piśmie.

Pożyczki pozabankowe są skierowane do osób, które potrzebują gotówki natychmiast, w niezbyt wysokiej kwocie, a jej spłata również ma nastąpić w krótkim okresie czasu. Banki zwykle nie pożyczają tak małych kwot, a procedury bankowe zwykle są długie i wymagają wielu formalności.
Największym minusem pożyczek pozabankowych jest ich wysoki koszt w porównaniu do pożyczek bankowych. Instytucje pozabankowe nie sprawdzają wnikliwie historii kredytowej swoich klientów, zatem ryzyko, jakie ponoszą pożyczając pieniądze jest znacznie większe. Ze względu jednak na niższe kwoty pożyczek, zazwyczaj bardzo wysokie oprocentowanie nie jest aż tak odczuwalne. Wysoki koszt pożyczki odnosi się głównie do niskiej nominalnej kwoty odsetki.

Podsumowując, istnieją zatem praktyczne różnice pomiędzy pożyczkami udzielanymi przez instytucja pozabankowe a kredyty bankowe. Przede wszystkim różne są kwoty pożyczanych pieniędzy. Banki oferują znacznie większe kwoty, natomiast firmy pożyczkowe pożyczają zwykle niewielkie sumy. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie w bankach jest dużo korzystniejsze, niż w przypadku firm pozabankowych. Wszystko jest spowodowane tym, że firmy pożyczkowe nie sprawdzają tak dokładnie historii kredytowej swoich klientów, a co za tym idzie, ponoszą większe ryzyko.

Comments are Disabled